2 Rum och kök på Solistvägen 27, ledig lägenhet i Lund
8 386 kr • 59 m2
2 Rum och kök
Ort: Lund
Objektnr.: 4011-27-0121
Tillgänglig fr.o.m: 2026-08-01
Byggt: 1986
Renoverat: 1995
Sista anmälningsdag: 2026-05-26
Våningsplan: 2
Dagar publicerad: 3
Antal sökande: 39
Balkong
Flerbostadshus
Förråd i trapphuset
Inglasad balkong
Komfortvärme
Uteförråd
Beskrivning
LÄGENHETENS PLACERING
- Lägenhet på våning 2 av 2. Öppen balkong samt inglasad balkong i söder.
- Hiss finns inte i huset.
LÄGENHETEN
- Äldre plastmatta i hall, kök och sovrum. Parkettgolv kommer att läggas in i sovrum efter inflyttning.
- Parkettgolv i vardagsrum.
- Badrum med kakel och plastmatta från 1986. Badkar finns.
- Diskmaskin samt spis med varmluftsugn kommer att installeras efter inflyttning.
- Tvättutrustning går inte att installera i lägenheten.
- Gemensam tvättstuga finns i trapphuset på plan 1. Fyra lägenheter delar på en tvättstuga.
HYRAN
- Värme ingår i hyran. Varmvatten debiteras separat. Observera att hushållsel ej ingår utan debiteras via elbolaget.
LÄGENHETSUNDERHÅLL
- Möjlighet finns för ny hyresgäst att kostnadsfritt få vidgjort väggarna i hall, sovrum och vardagsrum samt byte golv i hall och kök. Observera att eventuella renoveringar beställs efter inflyttningen och påbörjas inom 4 mån.
För mer allmän information om lägenhetsunderhåll Klicka här
STANDARDFÖRBÄTTRING
I lägenheten kommer det efter inflyttning att installeras diskmaskin samt spis med varmluftsugn. I sovrummet kommer det att läggas parkettgolv. Dessa åtgärder kommer att utföras i lägenheten inom en månad efter inflyttning. Åtgärderna är inräknade i angiven hyra.
ÖVRIGT
- Tänk på din nuvarande uppsägningstid. Boende hos LKF har 3 månaders uppsägningstid.
- Eventuella om- och tillbyggnader eller andra förändringar som tidigare hyresgäst har åstadkommit i lägenheten eller på dess uteplats, kommer att återställas i samband med nyuthyrning. Detsamma gäller ev. annan utrustning o inredning som inte tillhör LKF.
Med reservation för att lägenheten vid inflytt i vissa delar kan skilja sig från ovan beskrivning.
FORDONSPLATS
- Det ingår inte p-plats eller garage till lägenheten. I dagsläget finns det flertalet lediga platser i området och de publiceras löpande på vår hemsida. Lediga platser just nu hittar du här