Nytt avtal för digital infrastruktur i LKFs fastigheter
LKF har tecknat ett nytt avtal med Tele2 som omfattar bredband och tv i bolagets fastigheter. Avtalet ger hyresgästerna valfrihet, garanterade priser och kostnadsfri tillgång till bredband med låg hastighet.
Efter en upphandling har LKF tecknat ett avtal med Tele2 som omfattar all fast infrastruktur för bredband och tv. Avtalet berör fler än 20.000 hyresgäster i Lund.
Tele2 har varit leverantör till LKF i över 40 år. I och med det nya avtalet levererar Tele2 nu tv och bredband till lägre priser för alla hyresgäster, via den Tele2-ägda kommunikationsoperatören iTUX.
Genom avtalet får hyresgästerna ett reglerat prisutbud, där de precis som tidigare kan välja mellan olika hastigheter efter behov, men till garanterade priser genom minst en leverantör.
Alla hyresgäster kan välja kostnadsfri tillgång till bredband med låg hastighet, vilket skapar bättre förutsättningar för att vara delaktig i en digital vardag.
– Med den nya upphandlingen tar vi ett långsiktigt steg för att skapa större värde för våra hyresgäster. Vi erbjuder ett öppet, stabilt och framtidssäkrat nät till lägre kostnad, säger Fredrik Millertson, vd för LKF.