Utveckling av S:t Mårten
Tekniska uppgraderingar för ökad smidighet och trygghet
Vi genomför just nu flera förbättringar som ska göra vardagen enklare och området tryggare. Satsningen omfattar bland annat:
- Porttelefoni
Nytt taggsystem
Digital bokning av tvättstuga
Pågår: januari 2026 - april 2026
Byte av fönster och balkongdörrar
Vi byter fönster och balkongdörrar för att skapa ett mer energieffektivt, tryggt och bekvämt boende – både nu och över tid.
De nya fönstren har bättre isoleringsförmåga, vilket minskar energiförluster och bidrar till ett jämnare inomhusklimat. De ger också förbättrad ljuddämpning.
Pågår: februari 2026- december 2027
Takbyte med solpaneler och fasad
Projektet med tak, fasad och solpaneler startar i samband med fönsterbytet. Vi sätter ställningar runt huset - ett hus taget.
Syftet med åtgärderna är att skapa ett mer energieffektivt och hållbart boende, samtidigt som fasaden och taket får en långsiktig förbättring.
Pågår: februari 2026- december 2027
Yttre miljö och innergård
Buskar och innergård kommer att påverkas under projektet. Vissa buskar behöver tyvärr tas bort för att fordon, maskiner och ställningar ska kunna komma åt och arbeta säkert.
Vi kommer att återställa den yttre miljön och innergården när arbetet är klart, och tar självklart hänsyn till era önskemål så långt det är möjligt.
Pågår: 2027- 2028
Aktuell tidplan
| Vecka 4 | Övergripande information om projektet i brevlådan. | Läs informationen | Övergripande projektinformation. Delades ut i brevlådan. |
| Vecka 6 | Information om måttning av fönster. | Läs informationen | Skickades digitalt. |
| Vecka 7 | Information om vilken dag vi kommer till dig. | Läs informationen | Specifik hyresgästinformation. Delades ut i brelvlådan. |
| Vecka 9-10 | Mätning av fönster. | ||
| Vecka 11 | Ställningar sätts upp på ett av husen inför arbete med tak och solceller. | Vi kommer att meddela digitalt vilket hus så fort vi har information om detta. | |
| Vecka 12 | Arbete med taken och solceller startar. | ||
| Vecka 16 | Fönsterbyte startar. | Vi kommer att meddela digitalt vilket hus så fort vi har information om detta. |
Svar från LKF.
.
.
Viktigt - Släpp inte in obehöriga
Vid större ombyggnationer rör sig många entreprenörer i området och i husen, och det kan därför vara svårt att känna igen alla som arbetar här, särskilt i början av projektet.
Var därför extra uppmärksam: släpp inte in någon i allmänna utrymmen eller i din lägenhet om ni inte har avtalat tid i förväg eller om personen är okänd för dig.
Alla som arbetar på uppdrag av LKF ska kunna visa giltig ID-handling.
Lägg också gärna märke till entreprenörernas logotyper: