3 Rum och kök på Heliga Birgittas gata 10, ledig lägenhet i Lund

10 907 kr • 75 m2

3 Rum och kök

Ort: Lund

Objektnr.: 5591-10-0134

Tillgänglig fr.o.m: 2025-08-01

Byggt: 2023

Sista anmälningsdag: 2025-05-11

Våningsplan: 3

Dagar publicerad: 2

Antal sökande: 56

Balkong

Bilpool finns i området.

El ingår inte i hyran. Förbrukningen mäts separat och debiteras månadsvis på hyresavin efter förbrukning. Du som hyresgäst har inget eget avtal med elbolag.

Flerbostadshus

Hiss

Uteförråd

Beskrivning

LÄGENHETENS PLACERING
- Lägenhet på våning 3 av 5. 
- Balkong i sydväst.
- Hiss finns. 

LÄGENHETEN
- Rostrött klinkergolv i hallen. Genomgående parkettgolv i övrigt.
- I badrummet är det rostrött klinkergolv och vitt kakel på väggarna.
- Duschhörna med infällbara duschväggar.
- Diskmaskin, tvättmaskin och torktumlare finns som standard och är inräknad i angiven hyra.
- Gemensam tvättstuga finns ej. 

HYRAN
Värme ingår i hyran. Varmvatten- och elförbrukning debiteras separat och mäts av LKF. Debitering sker en gång per månad på hyresavin. LKF har elavtalet med Kraftringen och du som hyresgäst har inget eget avtal med elbolag.

LÄGENHETSUNDERHÅLL
Inget underhåll är planerat i dagsläget. Det finns anmärkningar på väggarna i vardagsrummet och sovrummen, samt några köksluckor. Utflyttande hyresgäst kan antingen välja att åtgärda detta eller betala. Om hyresgästen väljer att betala kan LKF utföra reparation kostnadsfritt efter inflyttning om ny hyresgäst önskar.

För mer allmän information om lägenhetsunderhåll, Klicka här  

ÖVRIGT  
Tänk på din nuvarande uppsägningstid. Boende hos LKF har 3 månaders uppsägningstid 

Eventuella om- och tillbyggnader eller andra förändringar som tidigare hyresgäst har åstadkommit i lägenheten eller på dess uteplats, kommer att återställas i samband med nyuthyrning. Detsamma gäller ev. annan utrustning o inredning som inte tillhör LKF. 

Med reservation för att lägenheten vid inflyttning i vissa delar kan skilja sig från ovan beskrivning. 

PARKERING I OMRÅDET
Det ingår inte p-plats eller garage till lägenheten. I dagsläget är det stor efterfrågan när det blir något ledigt, så man är inte garanterad en plats innan inflyttning. Alla platser publiceras på vår hemsida och erbjuds efter högst köpoäng. Platserna hyrs bara ut till bostadshyresgäster i området. I första hand hyrs en plats ut per lägenhet, dvs. de som inte har någon plats i dagsläget kommer att prioriteras framför de som redan har en plats. Lediga platser just nu hittar du här 

Område

Kvarteret Pilgrimen är idylliskt belägen i det nya området Södra Råbylund. Här har LKF byggt sex flerfamiljshus med totalt 113 nya hem med hyresrätt. Lund centrum når du på cirka 10 minuter med cykel och motorvägen till Malmö är bara ett par minuters bilväg bort. Lägenheterna har byggts med tydligt fokus på hållbarhet med halverad energiförbrukning mot kraven i Boverkets byggregler.